piątek, 4 lipca 2014

najwyżej położona tatrzańska miejscowość.

Szczyrbskie Jezioro... Sama nie wiem co o nim sądzić. Najwyżej położona tatrzańska miejscowość jest po prostu... nietatrzańska. Wielkomiejska choć malutka - na stałe mieszka w niej zaledwie 80 osób, jednak mimo to nie brakuje w niej kilkunastopiętrowych budynków. Ekskluzywna choć wciąż z wielu kątów wyzierają widma socjalizmu. Nie ma tu schronisk, pól namiotowych, starych, drewnianych chat. Są za to wielogwiazdkowe hotele typu wellness i spa, drogie apartamentowce, wielopoziomowy parking... Jest też jakiś dziwny urok, który zapada w pamięć, do którego chce się wracać choć jest to niewątpliwie miejsce dziwnego zderzenia natury z cywilizacją... 


Szczyrbskie Jezioro ze szlaku na Solisko.

Dodatkowo w Dolinę Młynicką i na zbocza Solisk wciska się zmodernizowany ośrodek narciarski obejmujący kolejki, wyciągi i stadion zimowy z dwoma skoczniami narciarskimi wybudowany na mistrzostwa FIS. Okolica kompleksu sportów zimowych latem jest popularnym miejscem spacerów wczasowiczów przybywających do Szczyrbskiego Jeziora.

w Doline Młynicką... po lewej stronie Soliska, po prawej Grań Baszt, pośrodku Szczyrbski Szczyt.

Większa ze skoczni znajdujących się u wlotu Doliny Młynickiej jest obecnie nieczynna z powodu nie najlepszego stanu technicznego...

Ośrodek narciarski w Szczyrbskim Jeziorze w latach 70 XX wieku.

Tak natomiast prezentowały się pierwsze, drewniane skocznie postawione w Szczyrbskim Jeziorze już w drugiej dekadzie XX wieku, na których w roku 1920 odbyły się mistrzostwa Czechosłowacji.


Największą letnią atrakcję miejscowości stanowi jednak na wpół sztuczne jezioro zlokalizowane w zagłębieniu morenowym. Jezioro powstało pod koniec XIX wieku na skutek ingerencji człowieka na terenach zajmowanych dawniej przez bagna i moczary. W początkach XX wieku nad brzegiem jeziora zaczęły powstawać hotele i uzdrowiska bardzo licznie odwiedzane przez turystów.

nad Szczyrbskim Jeziorem :)
Wysoka i kontrowersyjna bryła hotelu "Patria"...
kaczorków nigdy nie za wiele! ;)
Obecnie zabytkowe budynki dawnych obiektów uzdrowiskowych sąsiadują z nowoczesnymi bryłami hoteli i apartamentowców. Idąc południowym brzegiem jeziora z jednej strony mijamy monumentalną panoramę obejmującą górskie otoczenie Doliny Furkotnej, Młynickiej i Mięguszowieckiej, a z drugiej... za przeszkloną ścianą drogiego hotelu sylwetki bogatych wczasowiczów leżących na leżakach w białych szlafrokach i sączących drinki z palemką... :P

Grand Hotel Kempinski.

Ze względu na swoje położenie na wysokości ponad 1300 metrów n.p.m., z punktu widokowego znajdującego się na stromym zboczu moreny Szczyrbskiego Jeziora, podziwiać można daleką panoramę obejmującą obniżenie Spiszu oraz Liptowa, a także wiele pasm górskich między innymi Niżne Tatry i Góry Choczańskie.

widok na Niżne Tatry ze Szczyrbskiego Jeziora.

Szczyrbskie Jezioro jest także punktem wyjścia szlaków turystycznych na Solisko, do Doliny Młynickiej, Furkotnej i Mięguszowieckiej, a także na Krywań. Do miejscowości dojechać można kolejką zwaną "eletriczką"  biegnącą wzdłuż podnóża słowackich Tatr Wysokich (Szczyrbskie Jezioro jest jej ostatnią stacją), kolejką zębatą ze Szczyrby lub oczywiście własnym samochodem :) 

Mam nadzieję, że pomimo kilku gorzkich słów, które zostały w tym poście wymierzone w kierunku Szczyrbskiego Jeziora uznacie to miejsce za ciekawe i warte odwiedzenia zimą (kiedy narciarsko lub snowboardowo poszaleć w nim można na stokach Soliska) lub latem (kiedy stanowi ono przyjemną bazę wypadową w góry i doliny albo też po prostu fajne miejsce na relaks nad wodą z widokiem na dwutysięczniki ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz