niedziela, 6 lipca 2014

Bystra Ławka.


Bystra Ławka jest jedną z wielu tatrzańskich "ławek" czyli skalnych szczerbin, które stanowią dogodne przejścia z jednej strony grani na drugą. Dzisiejsza bohaterka stanowi najniższe obniżenie w grani pomiędzy Wielkim Soliskiem, a Furkotem i położona jest na wysokości około 2300 metrów n.p.m. Przez Bystrą Ławkę wiedzie żółty szlak turystyczny, którym można zatoczyć ładną pętelkę od Szczyrbskiego Jeziora przez Dolinę Młynicką na Bystrą Ławkę i z powrotem przez Dolinę Furkotną wrócić do Szczyrbskiego Jeziora lub tą samą turę wykonać w odwrotnym kierunku startując od podejścia Dolinną Furkotną. Bliźniacze doliny nie różnią się od siebie ani sumą podejść ani trudnością dlatego kierunek wycieczki jest raczej obojętny jednak w okresach dużego ruchu turystycznego zaleca się wejście na Bystrą Ławkę Doliną Młynicką, a zejście Doliną Furkotną, aby uniknąć zatorów i mało komfortowych "mijanek" na wyjątkowo wąskiej szczerbince Bystrej Ławki.

Podejście Doliną Młynicką od Szczyrbskiego Jeziora na Bystrą Ławkę  zajmuje około 3h. Początkowo szlak biegnie przez las (wyjątkowe okazy wielkich limb!) jednak im wyżej i dalej tym niższa jest roślinność i szersze widoki na otaczające nas granie Solisk (po lewej) i Baszt (po prawej stronie). Za plecami zostawiamy "wieżowce" oraz skocznie narciarskie Szczyrbskiego Jeziora, a przed nami rośnie sylwetka Szczyrbskiego Szczytu.


Szczyrbski Szczyt i próg lodowcowy Doliny Młynickiej, a na nim wodospad Skok.
Wodospad Skok jest dużą atrakcją Doliny Młynickiej widoczną już z samego Szczyrbskiego Jeziora. Tworzą go wody potoku Młynica na progu polodowcowym w środkowej części doliny. Ma on 25 metrów wysokości choć z bliska zdaje się być znacznie większy. Zwłaszcza w czerwcu kiedy spływa nim największa ilość wody (około 900 litrów/sekundę, dla porównania w marcu jest to zaledwie 50 litrów/sekundę). Nazwa wodospadu pochodzi od słowackiego słowa "skok" oznaczającego uskok, próg, spiętrzenie.

Skok!
Szlak turystyczny obchodzi wodospad po skałach z lewej strony, w górnych partiach, które stanowią wybrzuszone i ogładzone przez lodowiec skały zwane mutonami zamontowane są sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów.

Staw pod Skokiem i miejsce odpoczynku wycieczek przed podejściem na próg lodowcowy. Pięknie stąd prezentuje się Skok :)
Polodowcowe mutony na polodowcowym progu doliny.



Podejście na próg.

Po pokonaniu pierwszego z dwóch progów doliny naszym oczom ukazuje się  jej górna, skalista część  oraz niewielki Staw nad Skokiem zasilający wodospad.

Staw nad Skokiem.
Szczyrbski Szczyt.


Lewy z trzech najwyższych wierzchołków to szczyt Soliska, na który można wejść tylko jednym znakowanym szlakiem prowadzącym od schroniska pod Soliskiem.



Górne piętro Doliny Młynickiej i Grań Baszt.
 Miejsce upamiętniające katastrofę śmigłowca ratowniczego z 1979 roku, pod drugim progiem Doliny.
Drugi (ostatni!) próg w Dolinie Młynickiej.

W swojej najwyższej partii Dolina Młynicka rozdzielona jest przez Szczyrbski Szczyt na dwie mniejsze odnogi - Capią i Kozią. Szlak turystyczny skręca w Dolinę Capią, w której położony jest polodowcowy Capi Staw oraz mniejszy i znajdujący się nieco wyżej Kolisty Staw, który widoczny jest dopiero z podejścia na Bystrą Ławkę.

Capi Staw w górnej części Doliny:)
Podejście na Bystrą Ławkę.
O krok od Bystrej Ławki :P
Ostatni dzień wiosny pod Bystrą Ławką...
Akurat gdy jesteśmy na przełęczy wieje wiatr i pada śnieg :)
Przejście przez Bystrą Ławkę wygląda inaczej kiedy leży tam śnieg i kiedy go tam nie ma, mam wrażenie że zrobienie tych paru kroków po śniegu na samą przełęcz było nieco prostsze niż pokonanie tego samego stromego odcinka po ubezpieczonych łańcuchami skałach. Jednak już po przejściu na drugą stronę grani śniegu było znacznie mniej.


Bystra Ławka od strony Doliny Furkotnej.
Bystra Ławka to szczerbinka po prawej stronie zdjęcia.
Do roku 1993 szlak przechodził grań w innym miejscu - położnym około 200 metrów dalej na północ w kierunku Furkotu Bystrym Przechodzie. Podobno pozostałości ścieżki można dostrzec także dziś co jest cenną informacją dla tych którzy mają ochotę wybrać się na szczyt Furkotu, na który nie prowadzi żaden znakowany szlak jednak podejście nań z Bystrego Przechodu nie dostarcza podobno większych trudności (poza tym, że jest nielegalne - jak każde zejście z wyznakowanego szlaku w Tatrach).

Wyżni Wielki Furkotny Staw.
Niżny Wielki Staw Furkotny.
Siodełkowa Kopa.
Szczyt Furkotu i próg w środkowej partii Doliny Furkotnej.
Środkowa cześć Doliny Furkotnej, kotlina Spiszu i grzbiet Niżnych Tatr na horyzoncie.
Grań Solisk z Doliny Furkotnej.
Ważecka Turnia (dwa charakterystyczne "ząbki" w grani) , Ostra i Dolina Furkotna.



Jeszcze godzinę temu aura była iście zimowa, a teraz lato! :)

Żółty szlak wiodący przez Doliną Furkotną doprowadza do znakowanej na czerwono Magistrali Tatrzańskiej, którą można wrócić do Szczyrbskiego Jeziora. Inną opcją powrotu jest wybranie na Rozdrożu pod Soliskiem (w środkowej części doliny) niebieskiego szlaku do schroniska pod Soliskiem i zejście stamtąd wzdłuż wyciągu narciarskiego do Szczyrbskiego Jeziora. Jest to opcja, która przy dobrej pogodzie zapewni podziwianie dalekich (i nietatrzańskich) panoram na kotlinę Spiszu, Niżne Tatry i Szczyrbskie Jezioro, a także na wysokogórskie otoczenie Doliny Złomisk :)

Spisz.
Szczyrbskie Jezioro.
Panorama od Ciężkiego Szczytu po Kończystą (?).




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz