środa, 13 sierpnia 2014

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenie dawnej KWK Katowice.


Katowice się zmieniają. Tylu budów, przebudów i modernizacji nie było w mieście chyba od początków jego istnienia. Ciągłe zamknięcia kolejnych ulic, zmiany organizacji ruchu, w centrum błotniste ścieżki zamiast chodników i już nawet coraz rzadziej mówi się i wierzy w to, że "trzeba przecierpieć żeby potem było lepiej"... 

Tymczasem dziś zapraszam do miejsca, w którym efekt kapitalnego remontu miasta widać bardzo wyraźnie - przed nami katowicka Strefa Kultury czyli tereny dawnej kopalni "Katowice", która przekształcona została w nową siedzibę Muzeum Śląskiego.

Prace nad rewitalizacją terenów KWK Katowice i budową nowej siedziby Muzeum Ślaskiego rozpoczęto w połowie 2011 roku. Projekt który wygrał konkurs jest dziełem grupy austriackich projektantów z pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu. Zakłada on wykorzystanie w jak największym stopni przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, tak aby jak najmniej ingerować w krajobraz miasta oraz pierwotną funkcję terenu. Można się sprzeczać czy kilka wielkich szklanych boksów rzeczywiście nie ingeruje w krajobraz przemysłowego terenu, jednakże całość niepodziewanie dobrze komponuje się z dawnymi, ceglanymi zabudowaniami kopalni. 

Właściwe sale muzealne znajdują się 14 metrów pod ziemią, a szklane budynki, które powstały na powierzchni mają za zadanie doświetlać podziemne przestrzenie wystawowe. Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego współfinansowana jest ze środków unijnych. Muzeum ciągle stara się o pozyskanie kolejnych środków, które umożliwią rewitalizację pozostałych, obecnie niszczejących, pokopalnianych budynków m.in wieży ciśnień, łaźni, wieży wyciągowej i nadszybia szybu Bartosz.


Zapraszam do nowej katowickiej Strefy Kultury!

Dawne tereny KWK Katowice, a obecnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego zajmuje powierzchnię 2,7 ha.
Doświetlające boksy i Szyb Warszawa po rewitalizacji bogatszy o windę, którą będzie można wjechać na platformę widokową.

Stare i Nowe.
Centralny plac nowej siedziby MŚ.
Szyb Warszawa i jego dawna maszynownia - obecnie restauracja.
Tereny MŚ są także dobrym punktem widokowym na panoramę centrum Katowic :) Tutaj m.in. wieża kościoła Mariackiego.

Od lewej dawna łaźnia Gwarek, wieża wyciągowa i nadszybie szybu Bartosz, czubek wieży ciśnień.
Po prawej zrewitalizowany budynek dawnego magazynu odzieży - w przyszłości Centrum Scenografii Polskiej.

A teraz zapraszam do jeszcze nie zrewitalizowanej części terenu dawnej KWK Katowice, która ciągle oczekuje na fundusze niezbędne do przywrócenia jej dawnego blasku ;)

Budynek dawnej siłowni energetycznej KWK Katowice z lat 1893-95 w stylu XIX - wiecznego angielskiego neogotyku ;)

Po lewej wieża ciśnień o wysokości 40 metrów z 1915 roku.


A na koniec prawdziwa perełka i unikat - serce maszynowni Szybu Bartosz z maszyną parową z 1895 roku :)




Katowice - miasto ogrodów? miasto festiwali? Moje miasto! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz