czwartek, 28 sierpnia 2014

Apteka pod Orłem.



Małe muzeum z wielka historią. Opowiadające o podgórskim getcie, którego niegdyś było "sercem" i tragicznych losach tamtejszych Żydów. Przedstawiające postać wybitnego Polaka, aptekarza, jedynego polskiego mieszkańca krakowskiego getta podczas dwóch lat jego istnienia, który dzięki swojej działalności i wielkiemu sercu ocalił wiele istnień ludzkich od śmierci z rąk hitlerowskich oprawców. Zapraszam do Apteki pod Orłem Tadeusza Pankiewicza.

Rekonstrukcja głównego pomieszczenia Apteki pod Orłem, w którym sprzedawano leki.

Obecnie w dawnej Aptece pod Orłem usytuowanej przy placu Bohaterów Getta 18 na krakowskim Podgórzu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Można w nim zwiedzać zrekonstruowane pomieszczenia dawnej apteki między innymi pomieszczenia, w którym sprzedawano i przygotowywano lekarstwa, pokój Tadeusz Pankiewicza na zapleczu,  składzik materiałów do produkcji lekarstw oraz laboratorium. W  pomieszczeniach tych prezentowana jest wystawa stała zatytułowana "Apteka w getcie krakowskim" przedstawiająca tragiczne losy krakowskich Żydów, życie codzienne w getcie krakowskim oraz znaczenie Apteki pod Orłem i działalności jej pracowników na rzecz pomocy Żydom podczas II wojny światowej.

Szafy pełne zdjęć i relacji z życia w getcie oraz film dokumentalny ze wspomnieniami tych, którym udało się przeżyć to piekło.
Wierna rekonstrukcja pokoju Tadeusz Pankiewicza z czasów II wojny światowej na zapleczu apteki.

Mimo, że muzeum jest malutkie jego wnętrze zostało tak zaaranżowane aby przekazywać maksimum informacji. Zwiedzający mogą zaglądać do szuflad i szaf, w których znajdują się fotografie, kopie dokumentów i ekrany wyświetlające filmy i relacje mieszkańców getta dotyczące życia w getcie oraz osoby Tadeusza Pankiewicza. Można także zaglądać do fiolek i pojemników z medykamentami starając się przy pomocy węchu rozpoznać opatrzone łacińskimi nazwami substancje.

Tadeusz Pankiewicz został w roku 1983 odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za ratowanie i pomoc Żydom w krakowskim getcie.
Asystentki Tadeusza Pankiewicz zatrudnione w aptece podczas  hitlerowskiej okupacji: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk.
Fragment wystawy w dawnym laboratorium apteki.

Apteka przy dawnym Placu Zgody (obecnie Placu Bohaterów Getta) została założona w roku 1909 przez ojca Tadeusz Pankiewicza - Józefa. Pankiewicz syn przejął ojcowski biznes niedługo przed wybuchem II wojny światowej. W roku 1941 apteka znalazła się na terenie getta i Tadeusz Pankiewicz aktywnie zabiegał o to, aby Niemcy pozwolili mu pozostać w getcie i nadal prowadzić aptekę. Po otrzymaniu takiej zgody stał się jedynym Polakiem na stałe mieszkającym w krakowskim getcie. Wraz ze swoimi trzema współpracownicami - Ireną Droździkowską, Heleną Krywniuk i Aurelią Danek pomagał mieszkańcom getta nie tylko poprzez wydawanie im leków i jedzenia, ale również wymieniając informacje, korespondencję i pieniądze między gettem, a resztą miasta, przechowując rodzinne pamiątki, biżuterię i inne wartościowe przedmioty, które przynosili tam mieszkańcy getta aby ocalić je przed zniszczeniem, a także udzielając schronienia i ratując życie wielu mieszkańcom getta.

W latach 1968-81 w dawnych pomieszczeniach apteki mieścił się bar nadwiślański...
wybierz, otwórz, powąchaj, zgadnij co jest w środku...

Po lewej budynek Apteki pod Orłem.
Plac Bohaterów Getta przy którym znajduje się Apteka pod Orłem podczas likwidacji getta był miejscem koncentracji Żydów przed transportem do obozów koncentracyjnych. Wydarzenia te upamiętnia pomnik "Bezdomne meble" zainspirowany wspomnieniami Tadeusza Pankiewicza o wyglądzie placu po wysiedleniu z getta Żydów, kiedy jedynym śladem po kilkunastu tysiącach mieszkańców getta pozostały bezdomne meble pozostawione na ulicach...

Po wojnie została wydana książką napisana przez Tadeusza Pankiewicza będąca jego wspomnieniami z życia codziennego w getcie i losie jego mieszkańców - "Apteka w getcie krakowskim"...
 Pamiętajmy o naszej historii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz