wtorek, 12 sierpnia 2014

Dziury.


W polskiej części Tatr znajduje się kilka udostępnionych turystycznie jaskiń, do których dojście jest oznakowane, a zwiedzanie nie nastręcza właściwie żadnych trudności (no chyba, że nie ma się latarki lub cieplejszego okrycia). Większość tatrzańskich jaskiń znajduje się w zbudowanej ze skał osadowych zachodniej części Tatr. Po polskiej stronie dużym skupiskiem jaskiń jest okolica Czerwonych Wierchów oraz Doliny Kościeliskiej.

Jaskinia Mroźna

Najbardziej turystycznym przykładem ogólnodostępnej tatrzańskiej jaskini jest Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej - ubezpieczona w metalowe podesty w środku i w pełni sztucznie oświetlona. Za wejście do tej jaskini pobierana jest opłata w wysokości kilku złotych. 
Jaskinia Mroźna jest prostym korytarzem o długości około 350 metrów niemalże całkowicie pozbawionym nacieków i atrakcji turystycznych. Wejście do jaskini znajduje się mniej więcej 120 metrów ponad dnem Doliny Kościeliskiej i jest sztucznym przekopem wykonanym podczas prac mających przystosować jaskinię do masowego zwiedzania. Po przejściu jaskini stroma ścieżka sprowadza z powrotem w dolinę. Jaskinię Mroźną odkryto w roku 1934, powszechnie udostępniona do zwiedzania jest ona od  roku 1958.


Plan Jaskini Mroźnej
http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/mrozna_p.html


W Dolinie Kościeliskiej znajdują się także cztery inne dostępne dla turystów jaskinie. Trzy z nich znajdują się w Raptawickiej Turni i wiedzie do nich szlak turystyczny. Są to jaskinie Raptawicka, Obłazkowa i Mylna. Ostatnia z udostępnionych turystom kościeliskich jaskiń nazywana Smocza Jamą znajduje się w Wąwozie Kraków. 

 

Jaskinia Mylna

Największym wyzwaniem i przygodą dla śmiertelnika na co dzień pozbawionego jaskiniowych wrażeń jest Jaskinia Mylna. Aby ją przejść bezwzględnie należy posiadać latarkę i ciepłe ubrania, a podczas zwiedzania nierzadko trzeba przemieszczać się na kuckach i w błocie. Jaskinia Mylna podobnie jak Jaskinia Mroźna nie jest bardzo atrakcyjna jeśli o nacieki chodzi, ale labirynt korytarzy, w którym mimo znaków wytyczających turystyczną ścieżkę można pobłądzić sprawia, że jej przejście dostarcza niezapomnianych wrażeń ;) Ruch w jaskini ze względu na liczne wąskie i ciasne przejścia jest jednokierunkowy. Wejście do jaskini znajduje się w salce z tzw. Oknami Pawlikowskiego, z których roztacza się ładna panorama na turnie otaczające Wąwóz Kraków, a także na Błyszcz i Bystrą górujące nad górnym piętrem Doliny Kościelskiej - Doliną Pyszną. Przejście jaskini zajmuje około 30 minut.


Jedno z Okien Pawlikowskiego.
Przedsionek Mylnej.
Nie jest dobrze wchodzić tutaj z dużym plecakiem :)
Wielki Chodnik.
Ku wyjściu...
Plan Jaskini Mylnej
http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/mylna_p.html

 

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Raptawickiej Turni. Od  dna doliny prowadzi do niej ten sam szlak, który doprowadza do Jaskini Mylnej, Raptawicka położona jest jednak nieco wyżej. I właściwie w niczym Mylnej nie przypomina bo po zejściu 4-metrową drabinką do jej wnętrza znajdujemy się w obszernej, wysokiej na prawie 10 metrów sali pełnej kamieni i głazów.

Turnie Raptawickej Turni.
4 - metrowa drabinka sprowadzająca do Jaskini Raptawickiej.
Otwór wejściowy.
Plan Jaskini Raptawickiej
http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/raptaw_p.html


 Smocza Jama

Smocza Jama jest długim na około 40 metrów, wznoszącym się tunelem skalnym znajdującym się przy końcu szlaku prowadzącym przez Wąwóz Kraków. Jaskinia leży kilkanaście metrów ponad dnem Wąwozu i prowadzi do niej drabinka oraz ciąg łańcuchów. Dla osób nie mających ochoty na zwiedzanie jaskini zostało wytyczone ubezpieczone łańcuchami przejście omijające jaskinię.
Smocza Jama nie jest długa jednak ze względu na esowaty układ korytarza, uniemożliwiający dostawanie się światła do pewnego odcinka jaskini, warto mieć z sobą latarkę. 
Na całej długości jaskinia ubezpieczona jest w łańcuchy, które ułatwiają przejście po pokrytych śliskich błotem lub zimą oblodzonych stromych skałach. 


Wąwóz Kraków i drabinka prowadząca do Smoczej Jamy.

Plan Smoczej Jamy
http://sktj.pl/epimenides/tatry/smocza_p.html

 

Dziura

Jaskinia zwana Dziurą znajduje się na końcu krótkiej dolinki reglowej o wiele mówiącej nazwie "Dolinka Ku Dziurze" i jest najbliżej Zakopanego położoną tatrzańską jaskinią, która została udostępniona turystycznie (ok. 3 km, 45 minut spacerem Drogą pod Reglami). Dziura ma około 175 metrów długości i jest dosyć wysokim i szerokim, opadającym korytarzem. Deniwelacja jaskini wynosi 40 metrów. Ponad 20 metrów nad przedsionkiem jaskini znajduje się okno skalne, którym do wnętrza jamy wpadają liście, a zimą śnieg tworząc ogromny, ciągnący się daleko do wnętrza jaskini jęzor.

Wejście do Dziury w skale zwanej Ścianą nad Dziurą :)
W Dziurze.
Wapienie, w których gorące wody głębokiego krążenia utworzyły jaskinię Dziurę.
Właściwie to powinna się nazywać "Liściasta"...
Dziurowe drogi wspinaczkowe.
Dziurowy komin, którym zimą do środka sypie się śnieg, a przez resztę roku liście.
Skała nad Dziurą.
Przekrój Dziury
http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/dziura_p.html



Tak oto prezentują się najbardziej amatorsko dostępne, tatrzańskie dziury :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz