niedziela, 21 września 2014

Rovinj.


Rovinj czyli "chorwacka Wenecja" jest małym miasteczkiem położonym na zachodnim brzegu półwyspu Istria w północnej Chorwacji. Skojarzenia z Wenecją budzą liczne rozsiane dookoła rovinjskiego półwyspu wysepki oraz to, że do 1793 roku sam Rovinj także leżał na wyspie. Jednak stale rosnąca liczba mieszkańców i duże zapotrzebowanie na powierzchnię (będącą dobrem deficytowym na gęsto zabudowanej wyspie) "wymusiły" na mieszkańcach Rovinja zasypanie kanału i połączenie wyspy ze stałym lądem w celu umożliwienia dalszej rozbudowy miasta. Położenie Rovinja, a także historyczne uwarunkowania (miasto przez kilka stuleci wchodziło w skład Republiki Wenecji) powodują iż półwysep zamieszkuje duża społeczność włoska, co z kolei budzi kolejne włosko-weneckie konotacje ;)


Nad miastem góruje dzwonnica katedry świętej Eufemii - chrześcijańskiej męczennicy, której relikwie w VIII stuleciu dotarły do Rovinja. Dzwonnica mierzy 61 metrów i wzorowana jest na weneckiej campanili świętego Marka, a na jej czubku stoi figura świętej Eufemii obracająca się w zależności od kierunku wiatru i wieszcząca dobrą pogodę dla żeglarzy. Sama katedra natomiast została wybudowana w XVIII wieku i jest największą na Istrii barokową budowlą.


Rovinjsko-weneckie klimaty :) Domy okalające rovinjską starówkę "wyrastają" wprost z wód Adriatyku, a podczas sztormów woda podobno przelewa się przez ich dachy na ulice miasta.


Liczne wysepki, statki oraz kutry otaczające rovinjski półwysep.



"Nowa" część Rovinja wybudowana już po połączeniu wyspy ze stałym lądem w XVIII wieku.


Wszystkie kolory rovinjskiej starówki :)


Placyków w przez wieki zatłoczonym Rovinju nie jest dużo gdyż większość z nich po prostu zabudowano. Jednak te które pozostały kuszą urokliwymi ogródkami i knajpkami na świeżym powietrzu.


Z powodu dużej gęstości zaludnienia szerokość rovinjskich ulic została ograniczona do minimum. Również niektóre rovinjskie domy mają niewiele ponad  3 metry szerokości choć wysokie są na kilka pięter. Taka zabudowa miała oczywiście służyć jak najlepszemu wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, a dodatkowo wysokie domy rzucając cień na siebie nawzajem, a także  na wąskie uliczki w dole chroniły mieszkańców miasta od słonecznej spiekoty.


Panoramka na Adriatyk ze najwyższego punktu miasta - wzgórza na którym stoi katedra świętej Eufemii.



Barokowa fasada katedry, z tyłu po lewej stronie czubek campanili z widoczną figurą świętej Eufemii.
 

W apsydzie za ołtarzem katedry znajduje się grób świętej Eufemii, otaczające go malowidła ścienne przedstawiają miedzy innymi przybycie sarkofagu ze szczątkami świętej z Konstantynopola do otoczonego podwójnymi murami obronnymi Rovinja w roku 800.


Główna ulica - Grisia pełna jest sklepików z pamiątkami i rękodziełem, a jej powierzchnię pokrywają wygładzone przez wieki płytki słynnego istryjskiego wapienia, który posłużył między innymi do budowy Białego Domu w Waszyngtonie i Parlamentu w Budapeszcie.




Rovinjska marina z pięknym widokiem na wzgórze starówki :)



Mała chorwacka Wenecja nie posiada wprawdzie tylu kanałów co jej większa włoska siostra, ale z pewnością jest nie mniej romantyczna ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz