Siwy Wierch to szczyt leżący na samiutkim, zachodnim krańcu Tatr. Przez niektórych znawców tematu jest on nawet wykluczany z Tatr ze względu na swoją odmienną budowę geologiczną oraz florę i faunę. Patrząc na Siwy Wierch z bliska rzeczywiście dużo bardziej przypomina on pobliskie lesisto-wapienne wzgórza Gór Choczańskich, niż wyniosłe skalisto-trawiaste olbrzymy Tatr Zachodnich. Szczyt Siwego Wierchu jest skalisty i po drodze z Białej Skały oraz w zejściu na Przełęcz Palenica Jałowiecka zdarzają się nawet trudniejsze miejsca ubezpieczone łańcuchami. My weszliśmy na Siwy Wierch z Jałowca przez Babki. Zapraszam!
Panorama Tatr Zachodnich ze szczytu Babek (1566 m.n.p.m.).
Pięknie zielona polana Czerwieniec na zboczach Babek. Jeszcze do niedawna wypasano tu owce. Na polanie znajdują się ruiny szopy i pozostałości innych zabudowań pasterskich.
Zejście z Babek, Kopy i na ostatnim planie piramidka Ostrej (1764 m.n.p.m.).
Ramię wielkiego boku wiodące do szczytu Salatyńskiego Wierchu (2050 m.n.p.m.) i Małego Salatyna (2030 m.n.p.m.) oddzielone są od siebie Salatyńską Przełęczą (2015 m.n.p.m.).
Od lewej poszarpana grań Skrzyniarek, dalej wybitny szczyt Pacholi (2166 m.n.p.m.), Banikowska Przełęcz, Banówka (2178 m.n.p.m.) i Przysłop (2145 m.n.p.m.).
Skrzyniarki.
Płaczliwe i Pachola.
Zbudowany z wapieni i dolomitów szczyt Siwego Wierchu.
Grzebień dolomitowych skałek przy podejściu na Siwy Wierch.
Góry Choczańskie leżące za Przełęczą Huciańską, która oddziela je od Tatr Zachodnich. Najwyższy na zdjęciu i zarazem w całych Górach Choczańskich - Wielki Chocz (1608 m.n.p.m.).
Pilsko i Jezioro Orawskie.
Słowacka
Mała Fatra, w środku z "podwójnym" wierzchołkiem Wielki Rozsutec, na
lewo od niego Stoh i pasmo Krywania, a na prawo Mały Rozsutec.
Siwy Wierch od strony Przełęczy Palenica Jałowiecka.
Siwy Wierch, Ostra i Kopa z Doliny Jałowieckiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz