sobota, 12 września 2015

Gdańskie Stare Miasto.

Jedna z najlepszych miejscówek do podziwiania gdańskiej starówki. Wieża widokowa Muzeum Archeologicznego. Takie widoki za 5 złotych i w dodatku bez tłumu innych spragnionych przygód turystów (co w wakacyjnym Gdańsku uznać można za bezcenne!).


"Gdańsk Eye" na Wyspie Spichrzów - dawnym centrum magazynowym Gdańska.
  W XVI w. na wyspie znajdowało się około 340 spichlerzy. Podczas swojej 400-letniej historii wyspa była wielokrotnie zalewana przez wody Motławy i trawiona przez pożary. Jednak ostateczne zniszczenie zabudowaniom wyspy przyniosły walki pomiędzy Niemcami i Armią Czerwoną z 1945 roku. II wojnę światową przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. W tym ostatnim, zwanym także Błękitnym Barankiem, mieści się obecnie interaktywne muzeum historii Wyspy Spichrzów i samego Gdańska.


Wieża gdańskiego Ratusza jest drugim po Bazylice Mariackiej najwyższym budynkiem gdańskiego Starego Miasta i również dobrym punktem widokowym :) Obecnie w ratuszu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.



Motława. Żuraw. Spichlerze na Wyspie Ołowiance i zacumowany przy jej nabrzeży SS Sołdek (steam ship lub sail ship Sołdek) - pierwszy statek, który po II wojnie światowej został w całości zbudowany w Polsce. Sołdek został ochrzczony nazwiskiem ówczesnego przodownika pracy ze Stoczni Gdańskiej - trasera  Stanisława Sołdka. Od 1985 roku statek jest oddziałem Muzeum Morskiego w Gdańsku (przy którym jest zacumowany).


Kościół św. Jana. Jeden z najcenniejszych zabytków gdańskiego Starego Miasta.



Kościół Mariacki, a dokładniej Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegły i doskonałym przykładem tzw. gotyku ceglanego. Budowę obecnej bazyliki rozpoczęto w 1343 roku. 
Kubatura kościoła to ok. 155 000 m3.
Powierzchnia 5000 m2.
Długość 105 m.
Szerokość nawy głównej 41 m, szerokość w osi transeptu (nawy poprzecznej) 66 m.
Wysokość sklepień ok. 29 m, a wysokość wieży to 82 m.



Bursztynowo - przedprożowa ulica Mariacka. 
Jakoś dziwnie pusta jak na sierpniowe, weekendowe popołudnie, ale może wszyscy zgromadzili się przy Neptunie... ;)


Panorama na wieżę ratuszową i Kościół Mariacki - właśnie dlatego wieża Muzeum Archeologicznego jest najlepszym punktem widokowym na starówkę Gdańska :)


Dream team :))) na wieży widokowej tylko dla nas!


Gdańska starówka robi wrażenie. Kolorowe kamieniczki i zdawałoby się kilkusetletnie zabytki na każdym kroku. Właśnie "zdawałoby się"... bo w wyniku II wojny światowej ogromna część starówki dosłownie legła w gruzach... A to, co podziwiać możemy obecnie jest misterną rekonstrukcją dokonaną przez wiele pokoleń architektów i konserwatorów zabytków.




Ulica Mariacka (?).



Gdański Żuraw w 1945 roku.


Tak obecny budynek Muzeum Archeologicznego w Gdańsku wyglądał po wojnie.


Powojenny Długi Targ z budynkiem Ratusza i Dworem Artusa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz