sobota, 27 lutego 2016

wyspa sobieszewska.

Wyspa Sobieszewska to polska wyspa o której nie uczą w szkole. Choć leży u ujścia do Bałtyku najdłuższej polskiej rzeki. Administracyjnie zaliczana do Gdańska, ale dzika. Zamieszkana głównie przez... ptaki. W tym rzadkie gatunki dla ochrony, których powstały dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Zapraszam!

Północna część wyspy  to szeroki pasm wydm, który od południowej, płaskiej i zamieszkanej części oddziela las. Dlatego aby z parkingu lub głównej drogi dostać się na plażę należy przez prawie 30 minut maszerować jedną z niezliczonych leśnych ścieżek prowadzących na północ.





Teren rezerwatu Mewia Łacha obejmuje ujście Wisły do Bałtyku. Przy delcie najdłuższej polskiej rzeki tworzą się piaszczyste łachy będące ostoją dla ptaków i fok.


Piaszczysty cypel u samego ujścia Wisły nie jest dostępny dla ludzi bo znajdują się tam miejsca lęgowe różnych gatunków ptaków. Klatki ustawione na łachach są zasadzkami zastawianymi przez ornitologów na rzadkie gatunki w celu ich obserwacji i liczenia.





Na pierwszym planie Wisła, a za wąziutkim pasmem lądu to już Bałtyk i plaża w Mikoszewie.



Do zobaczenia Wyspo Sobieszewska!

sobota, 20 lutego 2016

Hala Mizowa i okolice.

Hala Miziowa leży na północnych stokach Pilska, nad Korbielowem, na wysokości około 1270 m.n.p.m. Rozległe spłaszczenie hali powstało w wyniku akumulacji materiału z położonego wyżej osuwiska. Hala przez wiele lat była ośrodkiem intensywnej gospodarki pasterskiej, a jej nazwa pochodzi od nazwiska jednego z jej właścicieli - Mizia z Korbielowa. Obecnie Hala Miziowa jest ośrodkiem turystycznym i narciarskim. Działa na niej jedno z największych schronisk PTTK w Beskidach, które do użytku zostało oddane w 2003 roku. Obok nowego budynku stoi jeszcze "baraczek" tymczasowego schroniska, które powstało w latach 50. 
Enjoy!






Budynek starego schroniska.








Hala Jodłowcowa pomiędzy Pilskiem, a Buczynką, leży przy zielonym szlaku z Sopotni Wielkiej na Halę Miziową.




Wał Beskidu Małego z okolic Gaworów.


Hala Malorka.

Romanka.


:)

środa, 17 lutego 2016

Skrzyczne i góry okoliczne.



Tatry Bielskie i Wysokie!

 Przełęcz Pawlusia między Rysianką, a Romanką w Beskidzie Żywieckim.

 Wielki Rozsutec i Stoh w słowackiej Małej Fatrze!

 I reszta pasma Małej Fatry na ostatnim planie.


 Maszt RTV na szczycie Skrzycznego (1251 m.n.p.m.).

 Na ostatnim planie grzbiet Niżnych Tatr.

 Wieża widokowa na szczycie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.



 Grzbiet od Baraniej Góry po okolice Malinowskiej Skały.


 Barania Góra.

 Słowacka Mała Fatra. Po lewej "postrzępiony" szczyt Rozsutca Wielkiego i zaraz obok obły Stoh. Dalej w grzbiecie najwyższy szczyt Małej Fatry - Krywań.

 Tatry Wysokie i Bielskie.

Ciemny, zalesiony grzbiet Romanki, a za nim Pilsko.

 Babia Góra w Beskidzie Żywieckim.