niedziela, 13 grudnia 2015

Gdynia lat 20.

Z czym kojarzy się Wam Gdynia? Z portem? Z niczym?...

Tymczasem Gdynia jest miastem niezwykłym, choć niespełna stu letnim (prawa miejskie uzyskała w 1926 roku) więc nawet Katowice mogą poszczycić się dłuższą bo "aż" 150 letnią miejską tradycją. 
W ciągu zaledwie kilkunastu lat Gdynia zmieniła się z malutkiej, rybackiej wioski liczącej w 1926 roku 1268 mieszkańców w nowoczesne miasto zamieszkałe przez 127 tysięcy osób. Związane było to oczywiście z decyzją o budowie w Gdyni portu, która spowodowana była niepewną sytuacją w Wolnym Mieście Gdańsku. Tak więc w 1921 roku rozpoczęto budowę tymczasowego portu w Gdyni.
W kolejnych latach rozbudowywano port tymczasowy co doprowadziło do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego oraz stoczni. A w 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską na trasie Gdynia–Nowy Jork.  Cztery lata później Gdynia była już największym  portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków i najnowocześniejszym portem w Europie.

  
 

Poniższe zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, z wystawy "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym." 
O Gdyni i poświęconej jej wystawie twórcy projektu mówią tak:
"Gdynię zrodził MOZÓŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami. Opowieść o tym, jak to wszystko się zaczęło chcielibyśmy zaprezentować poprzez wystawę "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym."
Zapraszamy."

Enjoy! 

Polski transatlantyk SS Pułaski przy nabrzeżu gdyńskiego portu pasażerskiego.

Modernistyczne gdyńskie osiedla. Białe, gładkie ściany modernistycznych gdyńskich (polskich!) budynków stały w opozycji do brunatnoczerwonej, ceglanej zabudowy poniemieckiego Gdańska.

Hala warzywna Gdyńskiej Hali Targowej zbudowanej w latach 1935-38. Rzadki w Polsce przykład konstruktywizmu.

Budynki łuszczarni ryżu gdyńskiego portu około 1930 roku.

Sklepy i zakłady usługowe przy ulicy Portowej około 1925 roku.

Gdyńska moderna. Budynek ZUS około 1937 roku.

Wnętrze magazynu łuszczarni ryżu w gdyńskim porcie. Lata 30. XX wieku.

Załadunek lokomotywy w gdyńskim porcie. Lata 30. XX wieku.

Gdyńska plaża, w oddali pierwsze wille na Kamiennej Górze.

Drewniany pomost z przystanią Żeglugi Polskiej. Lata 30. XX wieku.

Ulica Świętojańska (?)


Building in progress.

Port w zalążku.

W szczerym polu miasto staje... Kościół najświętszej Maryi Panny w Gdyni przy obecnym skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Świętojańskiej.

Gdyńskie kąpielisko.


Gdynia. 
Port. Moderna. Miasto-cud. Siła w narodzie. Polski duch i duma narodowa w każdej cegle.
;)

wtorek, 8 grudnia 2015

wtorek, 1 grudnia 2015

złota godzina w Malborku.

Kilka zdjęć z wakacyjnego, poburzowego Malborka :) Polacy odbudowali zamek z kompletnej ruiny, która stał się po Drugiej Wojnie Światowej. Prace rekonstruktorskie i konserwacyjne trwają cały czas (już kilkadziesiąt lat!). Niedługo zakończona zostanie rekonstrukcja unikalnego gotyckiego sklepienia kościoła Najświętszej Maryji Panny na Zamku Wysokim. Podobno cacko!  Zapraszam na małą, malborską zajawkę :)

Zamek Wysoki. Przy Kościele Najświętszej Maryji Panny widoczne są rusztowania.





Zamek Niski czyli zaplecze gospodarcze zamku. Wiele nieistniejących już jego obiektów czeka na odbudowę.

Zamek Średni.
 

Landszaft z Nogatem.